Ισπανία

Γλύτωσε την «κηδεία» στο φινάλε η Βιγιαρεάλ

Τέταρτο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις χωρίς νίκη για τη Βιγιαρεάλ που κρατούσε το «διπλό» για 85 λεπτά. Παραλίγο «κηδεία» με την Εσπανιόλ να χάνει το... άχαστο στο φινάλε.

Στα σχοινιά βρίσκεται η Βιγιαρεάλ που για τέταρτο συνεχόμενο ματς σε όλες τις διοργανώσεις, δεν κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη.

Κόντρα στην Εσπανιόλ άγγιξε ένα σημαντικό διπλό που θα την έφερνε στην 5η θέση της βαθμολογίας, αλλά λύγισε στο φινάλε και έφυγε απλά με την ισοπαλία μετά το τελικό 1-1 στη Βαρκελώνη. Πάλι καλά δηλαδή, αφού θα μπορούσε ακόμα και να χάσει, αλλά η ομάδα του Κίκε Φλόρες έχασε στις καθυστερήσεις τεράστια τριπλή ευκαιρία!

Πάντως για τη Βιγιαρεάλ, το όνειρο της τέταρτης θέσης και της απευθείας συμμετοχής στο Τσάμπιονς Λιγκ, έσβησε οριστικά.

Τα «κίτρινα υποβρύχια» μπήκαν δυνατά από νωρίς και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν λογαριασμό στο 6’ με τον Φορνάλ να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Λόπες.

Το γκολ όμως δεν άργησε να έρθει για τους φιλοξενούμενους, με τον Ερνάντες στο 25' να ανοίγει το σκορ και να κάνει το 1-0 για την ομάδα του με σουτ μέσα από την περιοχή.

Η Βιγιαρεάλ είχε τον έλεγχο του ματς και έδειχνε ότι θα έφευγε με το διπλό, με τον Μπάκα στο 73’ να χάνει μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι, αφού είδε τον Αλβάρο να σταματάει την προσπάθεια του, πριν η μπάλα καταλήξει στα δίχτυα.

Και αφού δεν τελείωσε εκεί το ματς, ήρθε η απάντηση από την ομάδα του Κίκε Φλόρες. Ο Γκρανέρο με απευθείας εκτέλεση φάουλ από τα 15 μέτρα, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι, διαμορφώνοντας στο 85’ με εκπληκτικό τρόπο το τελικό 1-1.

Μάλιστα οι Καταλανοί θα μπορούσαν να πάρουν ακόμα και τη νίκη στις καθυστερήσεις, αλλά έχασαν σπουδαία τριπλή ευκαιρία με τον Μπαπτιστάο αρχικά να σημαδεύει το δοκάρι, τον Γκαρθία στη συνέχεια της φάσης να νικιέται από τον Ασένσιο ο οποίος έκανε απίστευτη επέμβαση, ενώ ούτε ο Μορένο που πήρε το ριμπάουντ δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.