Γαλλία

Η Αζαξιό στα μπαράζ με την Τουλούζ

Στα πέναλτι οι Κορσικανοί κατόρθωσαν να πάρουν το εισιτήριο για να παίξουν για μια θέση στην πρώτη κατηγορία απέναντι στην Τουλούζ μετά το 2-2 με τη Χάβρη.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που χρειάστηκε πέναλτι, η Αζαξιό επικράτησε 5-3 στα πέναλτι της Χάβρης και θα παίξει εκείνη στα μπαράζ με την Τουλούζ. Ο Γκιμπέρ έδωσε προβάδισμα στην Αζαξιό στο 17’ για να ισοφαρίσει 20 λεπτά αργότερα ο Ματέτα. Ο ίδιος παίκτης με γκολ στην παράταση φαινόταν πως θα δώσει τη νίκη στην ομάδα του στην παράταση στο 110’, αλλά ο Καμαρά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης έστειλε το ματς στα πέναλτι. Εκεί οι Κορσικανοί ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν την πρόκριση για το μπαράζ με την Τουλούζ με 5-3.