Πορτογαλία

Κάνει... παρέα στην Πόρτο η Μπενφίκα

Με... φόρα από την Άιντραχτ η Μπενφίκα. Οι «αετοί» επικράτησαν 4-2 της Σετούμπαλ και έπιασαν ξανά στην κορυφή την Πόρτο, ενώ ετοιμάζονται για τον επαναληπτικό προημιτελικό στη Φρανκφούρτη.

Δεν αφήνει... μόνη της την Πόρτο η Μπενφίκα! Οι «αετοί» ήρθαν με φόρα από την τεσσάρα στην Άιντραχτ και έριξαν ακόμη μία, αυτή τη φορά στην Σετούμπαλ, πιάνοντας ξανά την Πόρτο στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Ζοάο Φέλιξ έκανε... όργια για ακόμη ένα ματς αλλά είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ράφα Σίλβα! Ο πρώτος «έφτιαξε» τα δύο πρώτα γκολ που σκόραρε ο Ράφα Σίλβα πριν το ημίχρονο, το οποίο βέβαια έκλεισε με τον Νούνο Βαλέντε να βάζει την Σετούμπαλ στο ματς (σσ. 2-1). Ο Ζοάο Φέλιξ στο 56ο λεπτό έδωσε εκ νέου αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, με τον Ράφα Σίλβα να σερβίρει έτοιμο γκολ στον Σεφέροβιτς για το 4-1.

Ο Κάντιθ με πέναλτι δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’, μείωσε σε 4-2 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ με την Μπενφίκα να αποδεικνύει ότι βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση και να δείχνει πανέτοιμη για τη ρεβάνς με την Άιντραχτ στην Φρανκφούρτη.