Βέλγιο

«Καθάρισε» η Άντερλεχτ

Η Άντερλεχτ πέρασε με 2-1 από την έδρα της Μπέβερεν και επέστρεψε στις νίκες, μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Άντερλεχτ, που επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Μπέβερεν για τη 14η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος, βάζοντας τέλος στο μικρό αρνητικό σερί των δύο ανεπιτυχών αποτελεσμάτων. Παράλληλα, διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, μειώνοντας στους επτά βαθμούς τη διαφορά από την κορυφή και την πρωτοπόρο Γκενκ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν μόλις στο 12’ με πέναλτι του Ντιμάτα. Στο 73’ έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μίλιτς με δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε εννιά λεπτά, ωστόσο, όχι μόνο δεν κλείστηκαν για να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, αλλά στο 83’ πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Τρεμπέλ, που διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι γηπεδούχοι έμειναν και αυτοί με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουφρέζ στο 90’, αλλά κατάφεραν να μειώσουν με αυτογκόλ του Σανέ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με δύο γκολ στις καθυστερήσεις των δύο ημιχρόνων, η Αντβέρπ πέρασε από τη Λιέγη, επικρατώντας με σκορ 2-0 της Σταντάρ και παρέμεινε στην τρίτη θέση, μειώνοντας παράλληλα τη διαφορά από την κορυφή στους έξι βαθμούς. Το σκορ άνοιξε στο 45+2’ με πέναλτι ο Ραφαέλοφ και στο 90+2’ ο Λαμκέλ «έγραψε» το τελικό αποτέλεσμα.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας, η Σεντ Τρούιντεν νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Ζούλτε Βάρεγκεμ και σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, ενώ, η μέχρι πρότινος ουραγός, Λόκερεν επικράτησε εύκολα με 2-0 της Έουπεν και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση.