Γενικά

Καθάρισε στο τέλος η Αούστρια Βιέννης

Αγχώθηκε αλλά τελικά κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες η Αούστρια Βιέννης, που επικράτησε 2-0 κόντρα στην Άλταχ εντός έδρας με δύο γκολ στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Μετά τις δύο κολλητές ισοπαλίες απέναντι σε Σάλτσμπουργκ και ΑΕΚ, η Αούστρια Βιέννης επέστρεψε στις νίκες. Η ομάδα του Φινκ δυσκολεύτηκε αρκετά, όμως τελικά κατάφερε να πάρει το εντός έδρας τρίποντο απέναντι στην Άλταχ (2-0) για την 10η αγωνιστική.

Και τα δύο τέρματα των γηπεδούχων σημειώθηκαν στο τελευταίο 20λεπτο. Το άγχος έδιωξε στο 72’ ο Αλχασάν ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κοντινή προβολή. Στη συνέχεια η Άλταχ έμεινε με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής, και στο 87ο λεπτό ο Φρίσενμπιχλερ «καθάρισε» το παιχνίδι.

Έτσι η Αούστρια έφτασε τους 18 βαθμούς και διατηρήθηκε στο -4 από την κορυφή, όπου βρίσκεται η Στουρμ Γκρατς.