Βέλγιο

«Ξέρανε» την Κλαμπ Μπριζ η Αντβέρπ

Βρήκε το «μάστορά της η Κλαμπ Μπριζ, η οποία έχασε 0-2 στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» από τη δεύτερη Αντβέρπ για την 31η αγωνιστική της Jupiler League και έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει στην κορυφή.

Η Αντβέρπ «καθάρισε» 2-0 την Κλαμπ Μπριζ στο «Γιαν Μπρεϊντέλ» στο ντέρμπι των δύο πρωτοπόρων της 31ης αγωνιστικής της Jupiler League και μείωσε τη διαφορά της από την πρωταθλήτρια στο -16, παίρνοντας μια νίκη γοήτρου και ψυχολογίας για τη συνέχεια, αφού ουσιαστικά οι «μπριζουά» έχουν εξασφαλίσει την πρωτιά στην κανονική περίοδο και συνάμα τον φετινό τίτλο, με τους γηπεδούχους να γνωρίζουν την πρώτη τους ήττα μετά τη 17η αγωνιστική και το 0-1 από τη Γάνδη.

Από την πλευρά της, η ομάδα της Αμβέρσας ξέφυγε με +4 από την τρίτη Γκενκ και έκανε σημαντικό βήμα για τη δυάδα.

Οι φιναλίστ του Κυπέλλου Κυπελλούχων του 1993 εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην πίεση των «μπριζουά» και σκόραραν με τον Ζε στο 9’ και το πέναλτι του Ραφαέλοφ στο 43’, ενώ στο 89’ αποβλήθηκε ο Λανγκ.