Βέλγιο

Κλαμπ Μπριζ…at the buzzer!

Η πρωτοπόρος του βελγικού πρωταθλήματος νίκησε 2-1 την εκ των ουραγών Λόκερεν με πέναλτι στο 97’.

Τα… χρειάστηκε και με το παραπάνω η Κλαμπ Μπριζ. Η πρωτοπόρος του βελγικού πρωταθλήματος βρέθηκε πολύ κοντά σε γκέλα ολκής απέναντι στην εκ των ουραγών, Λόκερεν, αλλά με πέναλτι στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, έφτασε στην ολική ανατροπή και νίκη με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι φιλοξενούμενοι σόκαραν τους γηπεδούχους, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 8’ με τον Γιοβάνοβιτς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, αλλά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αφενός γιατί δεν είχαν το καθαρό μυαλό στην τελική προσπάθεια, αφετέρου, όταν αυτό συνέβαινε, ο τερματοφύλακας Ντε Βολφ ήταν σταθερός.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κλαμπ Μπριζ πέτυχε γκολ με τον Γουέσλεϊ στο 53’, αλλά ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR, αλλά οχτώ λεπτά αργότερα, με τέρμα του Πουλέν έφτασε στην πολυπόθητη ισοφάριση. Στο τελευταίο ημίωρο, η πίεση έγινε ακόμη μεγαλύτερη και οι προσπάθειες καρποφόρησαν στο 97’, χάρη στην εκτέλεση πέναλτι του Φόσεν, που λύτρωσε την ομάδα του.