Πορτογαλία

Κορυφή με ζόρια για Πόρτο

Έστω και δύσκολα, η Πόρτο νίκησε 1-0 την Πορτιμονένσε στο «Ντραγκάο» για την 22η αγωνιστική της Primeira Lega και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Πόρτο νίκησε με το ζάρι 1-0 στο «Ντραγκάο» την προτελευταία Πορτιμονένσε με το καταπληκτικό γκολ του Τέλες στο 87΄για την 22η αγωνιστική της Primeira Lega και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας τι θα κάνει η Μπενφίκα τη Δευτέρα στην έδρα της Ζιλ Βισέντε, με τους «αετούς» να βρίσκονται στο -2 από τους «δράκους» και τους τελευταίους να ελπίζουν σε «γκέλα» των πρωταθλητών για να μείνουν πρώτοι.

Οι παίκτες του Σέρτζιο Κονσεϊσάο πίεσαν, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, είδαν τον πρώην παίκτη τους, Τζάκσον Μαρτίνες, να αστοχεί σε πέναλτι για την Πορτιμονένσε και τελικά να «λυτρώνονται» με την γκολάρα του Τέλες στο 87’.

«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο τη Σετούμπαλ 3-1 η Μπράγκα στο «Μονουνεντάλ» και έμεινε στην τρίτη θέση με +1, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στη μέση της βαθμολογίας. Τα γκολ των νικητών σημείωσαν οι Ρικάρντο Ορτα στο 63’, Γουίλσον στο 75’ και Τρινκάο στις καθυστερήσεις.

Από το πρώτο ημίχρονο, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε 2-0 την Μποαβίστα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» και διατήρησε τη διαφορά της στο -1 στην τέταρτη θέση χάρη στα γκολ των Σπόραρ στο 13’ και Πλάτα στο 42’.

Πήρε «ανάσα» η Πάσος Φερέιρα και βρέθηκε στο +4 από τον υποβιβασμό με το 2-1 επί της Φαμαλικάο που χάνει συνεχώς έδαφος και πλέον βρέθηκε στο -6 από την τετράδα.

Ανέβηκε η Μορεϊρένσε με το εντός έδρας 2-1 επί της Σάντα Κλάρα, που έμεινε μακριά από τις ευρωπαϊκές θέσεις.