Ισπανία

Ξεφτίλα για τη Σεβίλλη στο «Ιπουρούα»

Ήττα-ντροπή για την Σεβίλλη, που σώθηκε από το τελευταίο σφύριγμα στο «Ιπουρούα». Η Έιμπαρ έκανε ό,τι ήθελε και… κέρασε πέντε γκολ την ομάδα του Μοντέλα (5-1).

«Σάρωσε» τη Σεβίλλη η τρομερή Έιμπαρ. Οι Βάσκοι έκαναν πάρτι κόντρα στην ομάδα του Μοντέλα και επικράτησαν με το εντυπωσιακό 5-1 στο «Ιπουρούα».

Το show για τους γηπεδούχους ξεκίνησε λίγο μετά τη σέντρα, αφού ο Κίκε άνοιξε το σκορ (1’). Πριν καν συμπληρωθεί το 20λεπτο, ο Ορεγιάνα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (17’), όμως η Σεβίλλη έδωσε νέο ενδιαφέρον μειώνοντας με εκτέλεση πέναλτι του Σαράμπια (21’).

Τελικά, η αντίδραση της ομάδας του Μοντέλα δεν ήρθε ποτέ. Στο 32’ ο Ραμί έκανε το 3-1, στο 61’ ο Ορεγιάνα με το δεύτερο τέρμα του «καθάρισε» το ματς και στο 83ο λεπτό ο Αρμπίγια με απευθείας εκτέλεση φάουλ έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα της Έιμπαρ, που έφτασε τους 32 βαθμούς και πλησίασε στον πόντο την ομάδα της Ανδαλουσίας, που παρέμεινε στην 6η θέση με 33.