Γερμανία

Ξέρει και η Γκλάντμπαχ να χορεύει πεντοζάλη!

Την πήρε και την… σήκωσε. Η Γκλάντμπαχ διέλυσε την Χέρτα με το εντυπωσιακό 5-0 στο «Borussia Park» και ξεκίνησε την αντεπίθεσή της για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε την αντεπίθεσή της για έξοδο στην Ευρώπη η Γκλάντμπαχ. Η ομάδα του Σούμπερτ «σάρωσε» με σκορ 5-0 τη Χέρτα στο «Borussia Park» και μετά από 28 αγωνιστικές ανέβηκε στην 4η θέση μαζί με την Λεβερκούζεν.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους ανοίγοντας το σκορ με τον Αζάρ στο 14ο λεπτό. Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πολύ πιο εύκολα, καθώς οι Βερολινέζοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν και παράλληλα είχαν «κενά» στην άμυνα. Το ματς «κλείδωσε» όταν ο Χαν διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 60’. Η Χέρτα «κλάταρε» και στη συνέχεια ο Ερμάν έκανε το 3-0 στο 76’. Το τέταρτο γκολ σημείωσε ξανά ο Αζάρ (80’) και πέντε λεπτά αργότερα ο Τραορέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ (85’).