Γαλλία

Έφυγε «ατσαλάκωτη» από το Λανς και βλέπει πεντάδα η Λιλ

Η Λιλ έμεινε για δεύτερο σερί ματς αήττητη και με την ισοπαλία στην έδρα της Λανς (1-1) έπιασε στη βαθμολογία Παρί και Μαρσέιγ, μπαίνοντας για τα καλά στο «κόλπο» για πεντάδα.

Όρθια στο «Φελίξ Μπολάρ» η Λιλ! Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα, κατάφερε σε ένα ματς που δέχθηκε πίεση να προηγηθεί κόντρα στη Λανς και παρά την ισοφάριση των γηπεδούχων, να αποσπάσει έναν σημαντικό, στην οικονομία του πρωταθλήματος, βαθμό ανεβαίνοντας στην 7η θέση της Ligue 1 μετά από οκτώ αγωνιστικές. (1-1)

Παραμένει στα χαμηλά η δευτεραθλήτρια Λανς, καθώς με συγκομιδή οκτώ βαθμούς είναι πλέον στην 14η θέση της βαθμολογίας.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Λανς πίεσε και στο 16' έχασε την πρώτη της ευκαιρία με τον Σαέντ να κάνει την κεφαλιά και τον Σεβαλιέ να αποκρούει εντυπωσιακά διατηρώντας το 0-0. Οι φιλοξενούμενοι πήραν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με το γκολ του Μπεντζαμίν Αντρέ.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε με τη Λιλ να προσπαθεί να κρατήσει τον σκορ και τους γηπεδούχους να αναζητούν την ισοφάριση. Αυή ήρθε στο 70' με τον Μασάδο να σηκώνεται πιο ψηλά από όλους και να σκοράρει με εντυπωσιακή κεφαλιά για το τελικό 1-1.