Γαλλία

Πέρασε από την Βρετάνη με σούπερ Ομπαμεγιάνγκ συνεχίζοντας την αναρρίχησή της η Μαρσέιγ!

Με τον Ομπαμεγιάνγκ να σκοράρει δις και τον Εμπεμπά να ακολουθεί σε απόδοση, η Μαρσέιγ συνέχισε τις υψηλές της πτήσεις, επικρατώντας με 4-2 της Λοριάν στην Βρετάνη!

Την ανοδική της πορεία στο γαλλικό πρωτάθλημα συνέχισε το βράδυ της Κυριακής (10/12) η Μαρσέιγ, η οποία πέρασε από την έδρα της Λοριάν με το επιβλητικό 4-2 για τη 15η αγωνιστική της Ligue 1!

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο επιβεβαίωσε στην Βρετάνη πως βρίσκεται αισίως σε πολύ καλό «φεγγάρι», πανηγυρίζοντας την τρίτη διαδοχική νίκη της στη Γαλλία και τέταρτη συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Μασσαλούς, αφού πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, είχαν πάρει «αέρα» δύο τερμάτων χάρη στα τέρματα των Εμπεμπά (3') και Ομπαμεγιάνγκ (9'), με τους δυο τους μάλιστα να «σερβίρει» ο ένας στον άλλον!

Στο 33ο λεπτό, ο Μπαλέρντι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τον Φεβρ να μειώνει προσωρινά στο 41', προτού ο Ομπαμεγιάνγκ ένα λεπτό αργότερα με το δεύτερο προσωπικό του γκολ κάνει το 4-1 του πρώτου ημιχρόνου!

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 52' με τέρμα του Μπεντζαμίν Μεντί, το οποίο και ήταν το πρώτο γκολ του Γάλλου αμυντικού μετά από 982 ημέρες και την αποφυλάκισή του για την υπόθεση πολλών σεξουαλικών παρενοχλήσεων.

Με τη νίκη αυτή, η Μαρσέιγ ανέβηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα και τους 23 βαθμούς, ούσα στο -4 από την πρώτη τετράδα, την ίδια ώρα όπου η Λοριάν παρέμεινε κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού (16η με 12 βαθμούς).