Ισπανία

Τεράστια ανατροπή στη Μαγιόρκα για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ - Γκέλα για την Μπέτις του Παπασταθόπουλου

Με ανατροπή στις καθυστερήσεις, η Ρεάλ Σοσιεδάδ απέδρασε με 2-1 από τη Μαγιόρκα και ανέβηκε στην 6αδα της La Liga, την ίδια ώρα όπου η Μπέτις έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία με την Αλαβές.

Την επιστροφή στις νίκες στο πρωτάθλημα πανηγύρισε το βράδυ της Κυριακής η Ρεάλ Σοσιεδάδ, η οποία δυσκολεύτηκε απίστευτα στη Μαγιόρκα, ωστόσο, με ανατροπή στο τέλος πήρε το τρίποντο (1-2) και ανέβηκε στην εξάδα της La Liga!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 4ο λεπτό με τον Σάντσες, για να απαντήσει ο Κούμπο στο 38' για τους φιλοξενούμενους. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, η Μαγιόρκα έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ράιγιο, με τον Μερίνο να χαρίζει τη νίκη στους Βάσκους με τέρμα στις καθυστερήσεις!

Την ίδια ώρα, η Ρεάλ Μπέτις «κόλλησε» στην εντός έδρας ισοπαλία με αντίπαλο την Αλαβές (0-0), παιχνίδι στο οποίο αγωνίστηκε βασικός ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος, ενώ, ο Σεντρίκ Μπακαμπού πέρασε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο.