Αγγλία

Μαύρη… βούλα για τη Γιουνάιτεντ! (video)

Η άσπρη βούλα έγινε μαύρη στάμπα στη φετινή σεζόν της Μαν. Γιουνάιτεντ. Οι «διάβολοι» πήγαν στα πέναλτι με τη Μίντλεσμπρο και βάζοντας… ένα (1-3) αποκλείστηκαν μέσα στο «Ολντ Τράφορντ» απ’ το Λιγκ Καπ

Έναν στόχο λιγότερο στη φετινή σεζόν μετράει (και) η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ!

Ακολουθώντας το παράδειγμα των Τσέλσι και Άρσεναλ, οι «κόκκινοι διάβολοι» υπέστησαν κάζο από ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας και αποχαιρέτησαν πρόωρα το Λιγκ Καπ.

Με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα και τους Ρούνεϊ και Μαρσιάλ να μπαίνουν στο δεύτερο ημίχρονο (46’ και 71’ αντίστοιχα) η ομάδα του Φαν Χάαλ δεν μπόρεσε να διασπάσει το αμυντικό τείχος που έστησε η Μίντλεσμπρο.

Αφού λοιπόν ο διαιτητής της αρνήθηκε πέναλτι σε καταφανέστατο χέρι του Αγιάλα στο 117’ και οι Μαρσιάλ-Φελαϊνί έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στο 120’, το παιχνίδι πήγε στη «ρωσική ρουλέτα».

Εκεί οι «διάβολοι» κατάφεραν να σκοράρουν μια μόλις φορά και με μοιραίους τους Ρούνεϊ, Κάρικ και Γιανγκ, είδαν την ομάδα του Δημήτρη Κωνσταντόπουλου (που ήταν στον πάγκο) να πανηγυρίζει έξαλλα με το 3-1 την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Το πρόγραμμα της 4ης φάσης του Λιγκ Καπ

Τρίτη, 27/10

Έβερτον-Νόριτς 4-3 στα πέναλτι (καν. αγώνας, παράταση 1-1)
(68' Όσμαν - 51' Μπασόνγκ)

Χαλ-Λέστερ 5-4 στα πέναλτι (0-0 καν. αγώνας, 1-1 παράταση)
(105' Ερνάντεζ -99' Μαχρέζ)

Σέφιλντ Γουένσντεϊ-Άρσεναλ 3-0
(27' Γουάλας, 40' Λούκας, 52' Χάτσινσον)

Στόουκ-Τσέλσι 5-4 στα πέναλτι (1-1 καν. αγώνας, παράταση)
(51' Γουόλτερς - 91' Ρεμί)

Τετάρτη, 28/10

Λίβερπουλ-Μπόρνμουθ 1-0
(17’ Κλάιν)

Μάντσεστερ Σίτι-Κρίσταλ Πάλας 5-1
(22’ Μπονί, 44’ Ντε Μπρόινε, 59’ Ιχεανάτσο, 76’ πεν. Τουρέ, 90’+4’ Αλόνσο - 89’ Ντιλέινι)

Σαουθάμπτον-Άστον Βίλα 2-1
(51’ Γιοσίντα, 77’ Πελέ - 90’+4’ Σινκλέρ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ-Μίντλεσμπρο 1-3 στα πέναλτι (0-0 καν. αγώνας και παράταση)

Επιμέλεια: Γιώργος Μαραθιανός