Ιταλία

Με… φόρα από πέρυσι η Αταλάντα, βίοι αντίθετοι για τους Ρωμαίους

Χάρη σε δύο γκολ του Μουριέλ μέσα σε έξι λεπτά, η Αταλάντα «τούμπαρε» με 3-2 εκτός έδρας τη ΣΠΑΛ. «Αέρα» πέρασε από η Λάτσιο από τη Γένοβα, «γκέλαρε» η Ρόμα με την Τζένοα.

Η Αταλάντα θυμήθηκε την περσινή εκπληκτική της πορεία, χάρη στην οποία τερμάτισε τέταρτη και θα… κουνήσει σεντόνι φέτος, με αποτέλεσμα όχι μόνο να ανατρέψει το εις βάρος της 2-0 αλλά να κερδίσει κιόλας την ΣΠΑΛ με 3-2. Οι «μπεργκαμάσκι» είδαν τον αντίπαλό τους να προηγείται με δύο τέρματα διαφορά πριν κακά καλά συμπληρωθεί μισή ώρα παιχνιδιού, ωστόσο μείωσαν σχετικά νωρίς, ενώ στην επανάληψη χρειάστηκαν έξι λεπτά και την εκτελεστική δεινότητα του Λούις Μουριέλ, για να κάνουν το 3-2 στο 76ο λεπτό και να πάρουν τους τρεις πρώτους βαθμούς για τη νέα σεζόν στη Serie A!

Εντυπωσιακή ήταν η πρεμιέρα της Λάτσιο στο ιταλικό πρωτάθλημα, με τους «λιατσιάλι» να φεύγουν από το «Λουίτζι Φεράρις» με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές τους, μετά το επιβλητικό 3-0 επί της Σαμπντόρια! Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Τσίρο Ιμόμπιλε, που πέτυχε δύο τέρματα, ανοίγοντας και… κλείνοντας το σκορ.

Αντιθέτως, η έτερη ομάδα της ιταλικής πρωτεύουσας δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά κόντρα στην άλλη ομάδα της Γένοβας, καθώς η Ρόμα έμεινε στο 3-3 με την Γένοβα, σε ένα επεισοδιακό όσο και… γεμάτο παιχνίδι, στο «Ολίμπικο». Οι «τζιαλορόσι» ξεκίνησαν με γκολ από… τα αποδυτήρια, πήραν το προβάδισμα άλλες δύο φορές, ωστόσο οι αντίπαλοί τους κατάφεραν να ισοφαρίσουν και τις τρεις!

Στα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια για την πρώτη αγωνιστική της φετινής Serie A, ξεχωρίζουν το «διπλό» της νεοφώτιστης Μπρέσια επί της Κάλιαρι στη Σαρδηνία, με τις δύο ομάδες να «μάχονται» λογικά για την αποφυγή του υποβιβασμού. Ενώ η Μπολόνια… εμπνεύστηκε από την παρουσία του Σίνισα Μιχαϊλοβιτς στον πάγκο της κι έφυγε με έναν βαθμό από τη Βερόνα, μετά το 1-1 με την τοπική ομάδα.