Ισπανία

Μπάρτσα... από ατσάλι (video)

Παρά το... σφυροκόπημα της Βαλένθια, η Μπαρτσελόνα δεν μάσησε! Με τον Σουάρες στην αρχή και τον Μέσι στο τέλος (με το 400ο γκολ), οι Καταλανοί «ξέραναν» τις νυχτερίδες (2-0) και πάνε φουλ για κούπα.

Ανθεκτική και σε παιχνίδια που ούτε εντυπωσιάζει, ούτε κάνει αυτή... παιχνίδι έδειξε η Μπαρτσελόνα!

Οι Καταλανοί ναι μεν νίκησαν 2-0 την Βαλένθια για την 32η αγωνιστική, ωστόσο δέχθηκαν στενό «μαρκάρισμα», με τους φίλους τους στις εξέδρες του Καμπ Νου να ανακουφίζονται πολλάκις.

Όπως και να 'χει βέβαια, το τρίποντο αυτό διατήρησε τους μπλαουγκράνα στο +2 απ' τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε της Μάλαγα.

Απ' τα... αποδυτήρια, ο Σουάρες χρίστηκε σκόρερ (στο 1') ολοκληρώνοντας εντυπωσιακά την αντεπίθεση της ομάδας του. Και κάπου εκεί ξεκίνησε ο ασύλληπτος μονόλογος των νυχτερίδων. Επιθέσεις κατά κύματα κόντρα σε μια Μπάρτσα -όσο περίεργο κι αν ακούγεται- που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

Και πάλι καλά ήταν ο Μπράβο να αποκρούσει το πέναλτι του Παρέχο και να μην επιτρέψει την ισοφάριση. Και πάλι καλά -για την ομάδα του Λουίς Ενρίκε- που οι αντίπαλοί τους σημάδευαν από πλεονεκτική θέση άουτ. Και πάλι καλά που τους βοήθησε και το δοκάρι σε γυριστό σουτ του Ροδρίγο στο 33'. Κάπως έτσι, η Μπαρτσελόνα πήγε στην ανάπαυλα με το υπέρ της σκορ, έχοντας ουσιαστικά... μια φάση και την Βαλένθια να νιώθει πλήρως αδικημένη!

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν. Επιτέλους έδειξαν αντίδραση και κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα, μην αφήνοντας την φιλοξενούμενη ομάδα να τους... παρασύρει -όπως συνέβαινε στα πρώτα 45 λεπτά. Και στο 65' ο Μέσι θα μπορούσε να το τελειώσει μια και καλή, αλλά το χτύπημα φάουλ του βρήκε ελάχιστα στο δοκάρι κι έφυγε έξω. Ο Μπράβο επιβεβαίωσε ξανά γιατί θεωρείται μια χαρά τερματοφύλακας για την Μπαρτσελόνα. Γιατί ξέχωρα από το πέναλτι στην εκκίνηση του ματς, φάνηκε εκ νέου καθοριστικός στο 76' όταν έβγαλε το ευθύβολο και κοντινό σουτ του Ροδρίγο.

«Λέο» είναι αυτός, δεν θα έβαζε την υπογραφή του; Στην απέλπιδα προσπάθεια της Βαλένθια για ισοφάριση, ο Αργεντινός έφυγε τετ-α-τετ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και όχι μόνο διαμόρφωσε το τελικό 2-0, αλλά σημείωσε το 400ο(!) τέρμα του, μόλις σε ηλικία 27 ετών. Μύθος...