Βέλγιο

Κράτησε το «κάστρο» και κυνηγάει την Σεν Ζιλουάζ η Μπριζ

Η Κλαμπ Μπριζ κράτησε το αήττητο εντός έδρας σερί της επικρατώντας 3-0 της Ζούλτε Βάρεγκεμ και παρέμεινε στο κυνήγι της Σεν Ζιλουάζ που νίκησε 2-0 τη Μαλίν στη 18η αγωνιστική της Jupiler League.

Μια ακόμα εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Κλαμπ Μπριζ με 3-0 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ στη 18η αγωνιστική του βελγικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Φιλίπ Κλεμέν παρέμεινε αήττητη εντός έδρας, έχοντας σκόρερ τους Κετελάρ (13’), Ριτς (53’) και Λανγκ (73΄) και παρέμεινε τέσσερις βαθμούς πίσω από την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, η οποία επικράτησε χωρίς πρόβλημα με σκορ 3-0 της Μαλίν.

Η Σταντάρ Λιέγης λύγισε δύσκολα την Αντβέρπ με σκορ 3-2, σε ένα συναρπαστικό ματς. Η ομάδα του Πρίσκε έμεινε με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 57’ με το γκολ του Λαϊφη, ωστόσο κατάφερε να ισοφαρίσει στο 66’ με τον Ένχελς και να προηγηθεί στο 77’ με τον Μπαλίκβισα. Η Σταντάρ άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς στα τελευταία λεπτά, ισοφάρισε στο 87’ και πέτυχε το γκολ της νίκης στο 90’.