Γερμανία

Νέα ήττα από τη Γκλάντμπαχ και… 3Χ3 για τη Σάλκε

Η Γκλάντμπαχ κέρδισε τη Σάλκε, που ακόμα ψάχνει τον πρώτο της βαθμό στη φετινή Bundesliga, με 2-1, στο ματς που έριξε την «αυλαία» της τρίτης αγωνιστικής, σήμερα (15/09).

Βίοι… αντίθετοι για Γκλάντμπαχ και Σάλκε, με τα «πουλάρια» να επικρατούν με 2-1 στο τελευταίο παιχνίδι της σημερινής (15/09) ημέρας και να φτάνουν τους επτά βαθμούς μετά από τρεις αγωνιστικές στη Bundesliga, την ώρα που οι «κένιγκσμπλαου» μετρούν τρεις ήττες!

Η Γκλάντμπαχ πήρε το προβάδισμα με γκολ από τα... αποδυτήρια, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γιόνας Χόφμαν και την «σκαστή» κεφαλιά του Ματίας Γκίντερ στο δεύτερο δοκάρι, μόλις στο 3’ και να δίνει στη συνέχεια αυτή τον «τόνο» στο ματς, χάνοντας ευκαιρίες μάλιστα τόσο με τον σκόρερ όσο και με τον Τοργκάν Αζάρ…

Εντέλει, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κεφαλαιοποιήσουν την ανωτερότητά τους στην επανάληψη , όταν στο 77ο λεπτό ο Πάτρικ Χέρμαν, που είχε μπει αλλαγή δέκα λεπτά νωρίτερα, έστειλε τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα κάνοντας το 2-0.

Η Σάλκε είδε το τέρμα του Μαρκ Ουτ να ακυρώνεται, ως οφσάιντ, στο 50’ και το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπριλ Εμπολό να εξαπολύει έναν «κεραυνό» έξω από την περιοχή.