Γαλλία

Νέο σοκ για Λιόν, ήττα από Ναντ

Η Ναντ υποχρέωσε τη Λιόν σε δεύτερη συνεχόμενη ήττα (2-1) μετά την απώλεια από τη Ντιζόν την περασμένη εβδομάδα και με νίκη η Σεντ Ετιέν θα πλησιάσει στους 3 από την 3η θέση.

Φωτιά στη διεκδίκηση της 3ης θέσης έβαλε η Ναντ που επικράτησε 2-1 της Λιόν, με τους φιλοξενούμενους να γνωρίζουν 2η σερί ήττα και τη Σεντ Ετιέν να έχει την Κυριακή την ευκαιρία να πλησιάσει στους τρεις, αν κερδίσει την Μπορντό. Από την άλλη τα «καναρίνια» έκαναν αποφασιστικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού, αφού έφτασαν τους 34 πόντους.

Η γηπεδούχος προηγήθηκε στο 12’ με τον Κουλιμπαλί, για να ισοφαρίσει ο Τεριέ στο 41ο λεπτό για τους «λιονέ». Ο Λιμπομπέ στο 82ο λεπτό χάρισε τη νίκη στα «καναρίνια» για το 2-1.

Στο ματς που έγινε νωρίτερα η Ντιζόν δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Αμιάν που έκανε ένα ακόμα μικρό βήμα για την παραμονή με τον βαθμό που απέσπασε (0-0) και έφτασε τους 32, ενώ οι γηπεδούχοι έχουν 25 και βρίσκονται στην 18η θέση που οδηγεί στα μπαράζ.