Βέλγιο

Νέο «στραπάτσο» για Άντερλεχτ

Την τέταρτη ήττα στα πέντε τελευταία παιχνίδια στο βελγικό πρωτάθλημα γνώρισε η Άντερλεχτ, που ηττήθηκε 3-1 εκτός έδρας από τη Μουσκρόν.

Χωρίς τέλος ο κατήφορος της Άντερλεχτ στο βελγικό πρωτάθλημα. Η ομάδα των Βρυξελλών γνώρισε μια ακόμη ήττα (τέταρτη στα πέντε τελευταία παιχνίδια), αυτή τη φορά με σκορ 3-1 στην έδρα της Μουσκρόν, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής και πλέον κινδυνεύει να μείνει εκτός προνομιούχου εξάδας.

Οι γηπεδούχοι και μέχρι πρότινος ουραγοί του βαθμολογικού πίνακα, αιφνιδίασαν την αντίπαλό τους και προηγήθηκαν μόλις στο 7’ με τον Λεγιέ. Σαν να μην έφτανε αυτό, οχτώ λεπτά αργότερα, ο Μπάκιτς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, που έκανε το σημαντικό βήμα για την κατάκτηση των τριών βαθμών. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 77’ με τον Ντιμάτα και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, αλλά αυτό κράτησε μόλις τρία λεπτά. Στο 80’, ο Λεγιέ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, «έγραψε» το τελικό 3-1.

Απώλεια βαθμών είχε και η Σεντ Τρούιντεν, η οποία παραχώρησε ισοπαλία χωρίς τέρματα στην Κορτράικ και βρέθηκε μόλις στο +1 από την Άντερλεχτ. Το διπλό… δώρο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Σταντάρ Λιέγης, που νίκησε 3-1 την Οστάνδη και από την όγδοη σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση. Σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη στην προσπάθεια για παραμονή πέτυχε η Μπέβερεν, που επικράτησε 2-1 της Λόκερεν και ξεκόλλησε από την προτελευταία θέση του πίνακα.