Κύπρος

Νέοι και ωραίοι

Με δύο γκολ από τους νεοαποκτηθέντες Μενγκόλο και Έζε, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να νικήσει 2-0 την ΑΕΚ Λάρνακας, για το πρώτο παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος.

Να σταματήσει το αρνητικό σερί από τις αποτυχίες της σε πρωτάθλημα και κύπελλο ήθελε η Νέα Σαλαμίνα και τελικά νίκησε την ΑΕΚ Λάρνακας με 2-0. Πλέον βρίσκεται στην 8η θέση.

Τα δύο γκολ πέτυχαν δύο από τους παίκτες που απέκτησε στην μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου. Μενγκόλο στο 28’ και Έζε στις καθυστερήσεις του αγώνα, ήταν οι σκόρερ.

Στο δεύτερο παιχνίδι της αγωνιστικής, η ΑΕΚ Κουκλιών, μετά από αρκετά αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, ήθελε να επιστρέψει στις νίκες και τελικά τα κατάφερε με αντίπαλο την Αλκή.

Νίκησε εύκολα με 3-0 και πλέον βρίσκεται στην δέκατη θέση του βαθμολογικού πίνακα και περιμένει τα παιχνίδια των κοντινών της αντιπάλων για να δει αν θα παραμείνει εκεί.

Από την αρχή η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και με δύο γκολ του Βραντζικάν στο 7΄και του Ακόστα στο 20΄, καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο ημίχρονο. Το τρίτο και τελευταίο γκολ το έβαλε ο Ντε Μπρουνο στο 78’.