Πορτογαλία

Νίκη Ευρώπης για την Μπελενένσες

Η ομάδα του Κοστίνια πήρε μεγάλο διπλό στη Μαδέιρα και συνεχίζει να δίνει τη μάχη με ίσους όρους κόντρα στην Γκιμαράες για την κατάληψη της 5ης θέσης.

Σπουδαίο διπλό σημείωσε η Μπελενένσες για την 17η αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος, αφού έφυγε νικήτρια από την Μαδέιρα με το 1-0 απέναντι στη Νασιονάλ. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε για τους νικητές ο Λικά στο 79ο λεπτό.

Στο παιχνίδι που τελείωσε αργά το βράδυ η Ρίο Άβε ήρθε ισόπαλη 1-1 με την Σετούμπαλ με τον Γκαλένιο να βάζει μπροστά τους γηπεδούχους στο 27’, αλλά τον Περέιρα να ισοφαρίζει για την φιλοξενούμενη στο 84’.

Ανάσα στη μάχη για την σωτηρία πήρε η Τσάβες που επικράτησε 2-1 της Τοντέλα, με τον Αντρέ Λουίς να δίνει προβάδισμα στο 20ο λεπτό και τον Σινγκ να κάνει το 2-0 στο 57’ για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι με πέναλτι του Τομανέ, στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.