Βέλγιο

Νίκησε με Εμποκού στο ντέρμπι η Σταντάρ-Απώλεια για Μπριζ

Η Σταντάρ Λιέγης επικράτησε 2-1 της Άντερλεχτ και παρέμεινε σε επαφή με τη δεύτερη θέση, ενώ η Μπριζ απέκτησε και συγκάτοικο μετά το 1-1 με τη Γάνδη. Έφαγε τεσσάρα ο… Μακελελέ.

Νίκη στο ντέρμπι με την Άντερλεχτ πανηγύρισε η Σταντάρ Λιέγης, επικρατώντας 2-1 στο «Maurice Dufrasne».

Η ομάδα του Μισέλ Πρεντόμ, η οποία με αυτό το αποτέλεσμα διατηρήθηκε σε επαφή με τη δεύτερη θέση, προηγήθηκε στο 22ο λεπτό με τον Ράζβαν Μάριν (3ο τέρμα σε 22 ματς), έπειτα από ασίστ του Μεντί Καρσελά. Οι φιλοξενούμενοι (έπαιξαν φυσικά χωρίς τον Βράνιες) απάντησαν έξι λεπτά μετά με τον Κουμς, αλλά ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού, Πολ Εμποκού χάρισε τη νίκη στη Σταντάρ με γκολ στο 89ο λεπτό με ωραία γκολ έπειτα από ατομική προσπάθεια. Βασικοί ήταν Λαΐφης, Τσίμιροτ, Καρσελά και ο Εμποκού.

Η Μπριζ έχασε κι άλλο έδαφος σε ό,τι αφορά την κορυφή, κάνοντας δώρο στην Γκενκ, με το 1-1 κόντρα στη Γάνδη εντός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με δέκα από το 62’ λόγω δεύτερης κίτρινης στον Εσιτί, ενώ 12 λεπτά μετά αποβλήθηκε με τον ίδιος τρόπο κι ο Ντενίς.

Η Σεν Τρούιντεν διέλυσε με 4-1 την Έουπεν του Κλοντ Μακελελέ και σκαρφάλωσε στην πέμπτη θέση, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 9’, αλλά μέχρι το ημίχρονο είχε τουμπάρει την κατάσταση και στο δεύτερο μέρος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.