Γερμανία

Ντόρτμουντ που… δαγκώνει!

Εντυπωσιακά ξεκίνησε τη νέα σεζόν η Ντόρτμουντ που πέρασε «αέρα» από την έδρα της Βόλφσμπουργκ (0-3). Εύκολα η Χέρτα, επέστρεψε στα «σαλόνια» με διπλό το Ανόβερο!

Με άγριες διαθέσεις ξεκίνησε τη νέα σεζόν η Ντόρτμουντ. Η ομάδα του Πίτερ Μπος έκανε… πλάκα στην έδρα της Βόλφσμπουργκ και παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο επικράτησε με 3-0.

Ένα εκρηκτικό πεντάλεπτο στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για την Μπορούσια ώστε να αγκαλιάσει τη νίκη κόντρα στους «λύκους». Στο 22’ ο Πούλισιτς με ωραίο διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ, για να έρθει πέντε λεπτά μετά ο Μπάρτρα και να πετύχει ένα φανταστικό γκολ, με εκπληκτικό πλασέ στο απέναντι «Γ» του Καστεελς. Ο Ομπαμεγιάνγκ στο 60ο λεπτό με προβολή έβαλε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Εύκολη επικράτηση και για την Χέρτα, η οποία πήρε το τρίποντο κόντρα στη Στουτγάρδη (2-0). Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Λέκι, ο οποίος με δύο τέρματα στο 46’ και το 62’ έγιρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Η Χόφενχαϊμ τα… χρειάστηκε κόντρα στην Βέρντερ και αφού στάθηκε ιδιαίτερα τυχερή στο πρώτο ημίχρονο και δεν δέχτηκε τουλάχιστον ένα γκολ, κατάφερε να φτάσει στη νίκη. Σκόρερ του «χρυσού» τέρματος ο Κράμαριτς, με το σουτ που επιχείρησε να κοντράρει και να αλλάζει τελείως πορεία, καταλήγοντας στα δίχτυα για το 1-0.

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στην Μπουντεσλίγκα το Ανόβερο που πέρασε από την έδρα της Μάιντς με 1-0, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και το Αμβούργο της Άουγκσμπουργκ.