Euro 2024

Ο Ζιρού έκανε του… κεφαλιού του

Το… τίμιο Λουξεμβούργο προσπάθησε να βάλει δύσκολα στη Γαλλία ωστόσο ο Ζιρού δεν είχε όρεξη για παιχνίδια και με δύο κεφαλιές χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του(1-3). Σκόραρε και ο Γκριζμάν με πέναλτι.

Δεν είχε όρεξη για… ζόρια ο Ζιρού. Ο επιθετικός της Άρσεναλ με δύο κεφαλιές έσπρωξε τη Γαλλία στη νίκη (1-3), κόντρα στο τίμιο Λουξεμβούργο που προσπάθησε να της βάλει δύσκολα. Ο Γκριζμάν με πέναλτι σκόραρε και αυτός.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να άντεχαν στα πρώτα λεπτά από την πίεση, ωστόσο οι Γάλλοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 28’ ο Σιντιμπέ έκανε τη σέντρα και ο Ζιρού με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Ωστόσο, έξι λεπτά αργότερα το Λουξεμβούργο βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γιόακιμ να ισοφαρίζει με πέναλτι. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε όμως για τρία λεπτά καθώς ο Γκριζμάν έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με τον ίδιο τρόπο και στο 77’ ο Ζιρού με νέα κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.