Γαλλία

Ούτε που… ίδρωσε η Παρί!

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γαλλίας κάνοντας… πλάκα στην αδύναμη Ποντιβί (0-4) πέρασε η Παρί Σεν Ζερμέν.

Πέρασε… αέρα η Παρί! Η ομάδα του Τόμας Τούχελ δεν δυσκολεύτηκε σε καμία περίπτωση κόντρα στην αδύναμη Ποντιβί, που αγωνίζεται στην τρίτη κατηγορία του γαλλικού πρωταθλήματος, και επικρατώντας με 4-0, προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι… τίμιοι γηπεδούχοι που είχαν σε όλο το ματς κάποιες φάσεις για να πετύχουν ένα ιστορικό γκολ, έκαναν από μόνοι τους εύκολο το έργο των Παριζιάνων αφού ο Ζουλέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 24ο λεπτό. Από εκεί και πέρα, τα «βαριά» χαρτιά της Παρί έβαλαν και αυτά τα ονόματά τους στον πίνακα των σκόρερ, διευρύνοντας το τελικό σκορ.

Ο Νεϊμάρ, λοιπόν, στο 70’ «διπλασίασε» τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους, για να έρθει ο Εμπαπέ επτά λεπτά αργότερα από την άσπρη βούλα να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 87ο λεπτό ο Ντράξλερ!