Αγγλία

Πάει… αγριεμένη στο «Ολντ Τράφορντ» η Λίβερπουλ! (video)

Σαλάχ… τρελός την οδηγεί! Με τον Αιγύπτιο να σκοράρει ξανά και τον Μανέ να διαμορφώνει το τελικό σκορ, η Λίβερπουλ επικράτησε -μόνο- 2-0 της Νιούκαστλ και πάει… φορτσάτη στο ντέρμπι με τη Γιουνάιτεντ

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε για τη Λίβερπουλ!

Δίχως να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα, η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ επικράτησε 2-0 της Νιούκαστλ στο «Άνφιλντ» και μια βδομάδα (10/3, στις 14:30) πριν το μεγάλο ντέρμπι με τη μισητή αντίπαλό της, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο «Ολντ Τράφορντ», έδειξε… αγριεμένη για τη 2η θέση της Premier League!

Εκεί, δηλαδή, όπου «σκαρφάλωσαν» εκ νέου οι «κόκκινοι», περιμένοντας, ωστόσο, το αποτέλεσμα των «κόκκινων διαβόλων» με την Κρίσταλ Πάλας (τη Δευτέρα, στο Λονδίνο), για να δουν πώς θα ταξιδέψουν στο γειτονικό Μάντσεστερ…

Προς το παρόν, πάντως, είναι στο +1 από την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, και ξανά στο +2 από την Τότεναμ, δείχνοντας πως βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση -και ενόψει, φυσικά, της ρεβάνς με την Πόρτο, μεσοβδόμαδα, που είναι τυπική διαδικασία, μετά το 0-5 της Πορτογαλίας.

Ένας από τους κυριότερους λόγους, εξάλλου, της δαιμονιώδης φόρμας των «κόκκινων», ακούει στο όνομα Μοχάμεντ Σαλάχ!

Ο Αιγύπτιος ήταν και πάλι απίθανος, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του στο 40', «τρελαίνοντας», πια, τους αριθμούς, καθώς:

- Σκοράρει σε έκτο συνεχόμενο παιχνίδι σε όλες τις διοργανώσεις.

- Πετυχαίνει το έκτο του γκολ σε αυτά τα έξι παιχνίδια.

- «Έπιασε» εκ νέου τον Χάρι Κέιν (έμεινε «άσφαιρος κόντρα στη Χάντερσφιλντ), με 24 τέρματα, στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ της Premier League.

- Έφτασε, συνολικά, τα 32 γκολ φέτος.

Στο δεύτερο 45λεπτο, και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, ο Μανέ… παρέλαβε την ασίστ από τον Φιρμίνο, έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια των γηπεδούχων και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0, με τη Λίβερπουλ να χάνει μεγάλες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Τη στιγμή, από την άλλη, που η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει, παραμένοντας σε πολύ δύσκολη θέση, μόλις στο +2 από τη διακεκαυμένη ζώνη…