Κύπελλο Ελλάδας

Πέρασε με τη μαγκιά του ο ΟΦΗ!

Χωρίς να τον ενδιαφέρει τι γινόταν στο ματς του Απόλλωνα με τον Παναθηναϊκό, ο ΟΦΗ επικράτησε 2-1 του Ηρακλή στο «Θ. Βαρδινογιάννης» και πέρασε στους «16» ως 1ος από τον 3ο όμιλο του Κυπέλλου.

ΟΦΗ και Ηρακλής βολεύονταν με την ισοπαλία σε περίπτωση που ο Απόλλωνας δεν επικρατούσε του Παναθηναϊκού, αλλά οι Κρητικοί δεν θέλησαν να ρισκάρουν ή να συμβιβαστούν με τίποτα λιγότερο από τη νίκη και επικράτησαν του «Γηραιού» με 2-1.

Η τελική βαθμολογία του ομίλου:

1. ΟΦΗ 6 (4-3)
2. Παναθηναϊκός 4 (5-5)
3. Ηρακλής 4 (4-2)
4. Απόλλων Σμύρνης 3 (4-7)

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια πατούσε εξ αρχής καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας ότι σε καμία περίπτωση δεν είχε στο νου της το τι γινόταν στο ματς της Ριζούπολης και τελικά στο 42' δικαιώθηκε για την πίεσή της. Ο Βουό έκανε υπέροχη κάθετη πάσα στον Όγκμποε που πραγματοποίησε κίνηση κρυφού σέντερ-φορ και με διαγώνιο σουτ άνοιξε το σκορ.

Με τα δεδομένα που είχε διαμορφώσει ο ίδιος ο ΟΦΗ τόσο στο ματς, όσο και στον όμιλό του που οι καταστάσεις άλλαζαν από λεπτό σε λεπτό, αποφάσισε στη συνέχεια να ελέγξει τον αγώνα, αφού στο 75' ο Βουό από δημιουργός έγινε εκτελεστής με κεφαλιά από σέντρα του Βαλεριάνου.

Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρία να κάνουν και το 3-0, αλλά ο Γιαννίκογλου είπε «όχι» στον Χαντί σε κατάσταση τετ-α-τετ. Το μόνο που κατάφερε ο «Γηραιός» ήταν να μειώσει στο 91' όταν ο Λουκίνας βρέθηκε εντελώς αμαρκάριστος στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ σκόραρε χωρίς πρόβλημα.

Παρ' όλα αυτά, η μείωση του σκορ δεν έφτανε στην ομάδα του Παντελίδη που έμεινε εκτός συνέχειας του θεσμού, με τον ΟΦΗ να περνά πρώτος από το 3ο όμιλο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δερμιτζάκης, Κώτσιος, Νάστος, Όστοϊτς, Βουό (82' Κοιλιάρας), Κομεσίδης, Χαντί (87' Μάνος), Αντουκόρ, Βαλλιάνος, Όγκμποε (74' Μιλοσάβλιεφ), Ράντι.

Ηρακλής (Σάββας Παντελίδης): Γιαννίκογλου, Σαραμαντάς, Καραγκούνης (60’ Περόνε), Κούρος (88' Ζιαμπάρης), Ρούσσος, Στάμου, Αγγελόπουλος (60’ Ιντζόγλου), Κυριακίδης, Λάμπρου, Πασάς, Λουκίνας.