Πετράκης: «Ήταν σημαντικό που προηγηθήκαμε στις αρχές των ημιχρόνων»

Στο γεγονός πως ο ΠΑΣ προηγήθηκε στις αρχές των δύο ημιχρόνων απέδωσε το 3-1 επί του ΠΑΟΚ ο Γιάννης Πετράκης.

Ο Κρητικός τεχνικός τόνισε πως ήταν σπουδαία επιτυχία και έδωσε συγχαρητήρια σε παίκτες και κόσμο. Θεωρεί πως άλλαξε η ψυχολογία μετά το 1-0 και πως ήταν καθοριστικές οι ευκαιρίες του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ζήτησε ανάλογη συνέχεια.

Αναλυτικά: «Είναι σπουδαία μέρα για εμάς. Μπράβο στους παίκτες και στον κόσμο. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια πολύ καλή ομάδα. Ήταν σημαντικό που προηγηθήκαμε στις αρχές των δύο ημιχρόνων. Το πρώτο γκολ άλλαξε την ψυχολογία και τη ροή του αγώνα. Αυτό έπαιξε ρόλο.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλός, έκανε ευκαιρίες για γκολ, αλλά και εμείς ήμασταν επικίνδυνοι. Μετά την αποβολή, άλλαξαν τα πράγματα για εμάς και βγάλαμε κι άλλα πράγματα στο παιχνίδι μας. Κερδίσαμε μια ομάδα με πολλή ποιότητα. Αν δεν υπάρχει, όμως, συνέχεια, αυτό δεν θα έχει καμία αξία.

Ο ΠΑΟΚ μας πίεσε ψηλά, ήταν μια ομάδα ευκίνητη. Το πως θα παίξουμε, βρίσκεται σε συνάρτηση με το τι περιμένουμε από τον αντίπαλο.

Δεν υπολογίζαμε τον Λίλα. Όταν κάναμε το σχεδιασμό, ο Λίλα έψαχνε για το κάτι παραπάνω».