Ισπανία

Πολύ light για κορυφή η Ατλέτικο

Μπλόκο στο «Μπουτάρκε» για την Ατλέτικο. Οι ροχιμπλάνκος έδειχναν πως χάρη στο φάουλ του Γκριεζμάν θα έπιαναν κορυφή, όμως στο φινάλε πλήρωσαν μια αμυντική αδράνεια και ο Καρίγιο έσωσε τη Λεγανές 1-1

Χάλασε τα σχέδια της Ατλέτικο η Λεγανές. Οι ροχιμπλάνκος βρέθηκαν αγκαλιά με τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Σιόβα, όμως στο φινάλε πλήρωσαν ένα λάθος σε στημένη φάση και οι γηπεδούχοι τους στέρησαν την ευκαιρία να βρεθούν έστω και προσωρινά στην
κορυφή της La Liga.

Σχεδόν σαν να μην έγινε το πρώτο ημίχρονο στο «Μπουτάρκε». Για άλλο ένα παιχνίδι ο Πελεγκρίνο οργάνωσε άψογα την άμυνα της ομάδας του και οι παίκτες του Σιμεόνε δεν μπόρεσε να βγάλουν ευκαιρία. Στο δεύτερο 45λεπτο η εικόνα στα παιχνίδι άλλαξε κάπως, αφού η Ατλέτικο ανέβασε στροφές και άρχισε να πιέζει πιο ουσιαστικά. Τελικά, βρήκε και τη λύση με στημένη φάση, όταν ο Γκριεζμάν με εκτέλεση φάουλ στο 69’ νίκησε τον Κουέγιαρ, ο οποίος φέρει και ευθύνη αφού άργησε να αντιδράσει και να κινηθεί προς τη μπάλα.

Μετά το 0-1, οι ροχιμπλάνκος «έσβησαν» το ματς και όλα έδειχναν πως δεν θα δυσκολευτούν να φτάσουν στη νίκη καθώς και η Λεγανές δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει. Τα δεδομένα άλλαξαν στο 82ο λεπτό, όταν έπειτα από μακρινή εκτέλεση φάουλ η άμυνα της Ατλέτικο είχε κάκιστη αντίδραση και ο Καρίγιο ύστερα από το γύρισμα του Ταρίν που βρήκε και στο οριζόντιο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Μέχρι το φινάλε η ομάδα του Σιμεόνε προσπάθησε να βρει και πάλι το γκολ, όμως με εξαίρεση ένα σουτ του Γκριεζμάν στις καθυστερήσεις δεν απείλησε σχεδόν καθόλου.