Πορτογαλία

Καθάρισε με τριάρα και πλησιάζει κορυφή η Πόρτο

Η Πόρτο πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από την έδρα της Πορτιμονένσε επικρατώντας με σκορ 3-0 και βρέθηκε στο -4 από την κορυφή με ματς περισσότερο.

Χτίζει σερί και πλησιάζει προς την κορυφή η Πόρτο! Λίγες ημέρες μετά την απίθανη πεντάρα στην Μπενφίκα, οι «δράκοι» επικράτησαν με το εμφατικό 3-0 στην έδρα της Πορτιμονένσε για να βρεθούν στο -4 από την κορυφή, έχοντας ματς περισσότερο.

Την ώρα που οι φιλοξενούμενοι, λοιπόν, πήραν το δεύτερο στη σειρά τρίποντό τους, οι γηπεδούχοι έμειναν για άλλο ένα ματς χωρίς νίκη και βρίσκονται στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την Πόρτο, αφού μόλις στο 7ο λεπτό ο Νίκο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, το οποίο και διατήρησε με χαρακτηριστική ευκολία ως το φινάλε του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κονσεϊσάο έδειξε διάθεση να περιορίσει τα ρίσκα και να τελειώσει το ματς. Το καθάρισε με τον Γκαλένο στο 59’ και ο Πεπέ είκοσι λεπτά αργότερα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.