Γερμανία

Πρόκριση με άγχος για Μπάγερν και Σάλκε (video)

Οι Βαυαροί επικράτησαν 3-1 της Άουγκσμπουργκ και προχώρησε στον 3ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας, σε ένα ματς με δύο χαμένα πέναλτι. Προκρίθηκε 3-2 η Σάλκε επί της Νυρεμβέργης.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με ένα υπέροχο γκολ του Φίλιπ Λαμ στο 2ο λεπτό. Ο αρχηγός της Μπάγερν έκανε κούρσα από δεξιά, έπαιξε το ένα-δύο με τον Μίλερ και με σουτ από διαγώνια θέση μέσα από την περιοχή, άνοιξε το σκορ. Στο 41’ ο Τζούλιαν Γκριν έκανε το 2-0 μετά από ασίστ του Μίλερ. Το δεύτερο μέρος άρχισε με ρεσιτάλ χαμένων πέναλτι, αφού στο 49’ ο Νόιερ εξουδετερώνει πέναλτι του Κου, ενώ στη συνέχεια, ο Μίλερ στο 57’ πέταξε την μπάλα πάνω από την εστία από την άσπρη βούλα. Η Άουγκσμπουργκ στο 69’ μείωσε με τον Γι για το 2-1. Το σκορ έκλεισε ο Αλάμπα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων για να σφραγίσει την πρόκριση των Βαυαρών. Ο Κώστας Σταφυλίδης αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά για την φιλοξενούμενη.

Πρόκριση θρίλερ πήρε η Σάλκε μέσα στην έδρα της Νυρεμβέργης, με δεδομένο πως προηγήθηκε με 3-0 στο ημίχρονο, αλλά η επανάληψη είχε δραματική τροπή. Ο Κονοπλιάνκα με δύο γκολ στο 20’ και στο 45’ και ο Χούντελααρ στο 31’ είχαν διαμορφώσει το 0-3. Όμως η Νυρεμβέργη με αυτογκόλ του Ραχμάν στο 59’ και πέναλτι του Κέμπε στο 68’ μείωσε σε 3-2, όμως η πρόκριση έμεινε στα πόδια των παικτών του Γκέλζενκίρχεν.