Γαλλία

Ρεν για Ευρώπη

Η ομάδα της Βρετάνης επικράτησε 2-0 εκτός έδρας της Αμιάν και βρίσκεται πλέον στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 41 βαθμούς. Σε κίνδυνο η Τουλούζ, παρά το 1-1 με τη Μετς.

Η Ρεν πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Αμιάν και πλέον καταλαμβάνει την 5η θέση της κατάταξης με 41 πόντους, έναντι 39, που έχουν οι Ναντ και Μονπελιέ. Το διπλό ήρθε με τα γκολ των Καζρί στο 41ο λεπτό και του Σαρ στο 86ο λεπτό.

Αποφασιστική νίκη για την παραμονή της, πέτυχε η Ανζέ που επικράτησε 3-0, με το γκολ του Ταϊτ από το 1ο λεπτό, του Τοκό-Εκαμπί στο 89ο λεπτό και του Τραορέ στις καθυστερήσεις. Με αυτή τη νίκη, η Ανζέ έφτασε τους 31 πόντους. Αντίθετα η Τουλούζ δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της ουραγού Μετς και περιορίστηκε στην ισοπαλία που την φέρνει μόλις έναν πόντο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Ρου στο 32’ έκανε το 1-0, για να ισοφαρίσει ο Αμιέν στο 84’ για την Τουλούζ.

Στο πιο αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, αφού οι δύο αντίπαλοι φαίνεται πως είναι εκτός στόχων, η Σεντ Ετιέν έμεινε πίσω στο σκορ δύο φορές, από τα γκολ των Ταβάρες στο 32’ και Σαϊντ στο 55’, αλλά δύο φορές ο Μπέριτς είχε την απάντηση στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και στο 61ο λεπτό.