Γαλλία

Αντέδρασε με τριάρα η Παρί

Επιστροφή στις νίκες για την Παρί. Η πρωταθλήτρια επικράτησε 3-1 της Ρεν εκτός έδρας, λίγες ημέρες μετά τη βαριά ήττα από τη Νιούκαστλ.

Έβγαλε αντίδραση η Παρί. Επιστροφή στις νίκες για τον Εμπαπέ και την παρέα με το 3-1 στην έδρα της Ρεν, έπειτα από ένα δύσκολο διάστημα περίπου δέκα ημερών. Αφού είχε προηγηθεί το βαρύ 4-1 από τη Νιούκαστλ για το Champions League, ενώ στο πρωτάθλημα είχε μείνει στο 0-0 στην έδρα της Κλερμόν.

Το σκορ άνοιξε στο 32ο λεπτό ο Βιτίνια για τους φιλοξενούμενους με πλασεδάρα από τα όρια της περιοχής, ενώ στο 36’ ο Χακίμι αξιοποίησε την ωραία μπαλιά του Ζαΐρ-Εμερί και σκόραρε με κεφαλιά από κοντά. Ο Γκουιρί μείωσε στο 56’ με κεφαλιά, αλλά η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε πολύ, αφού ο Κόλο Μουανί τους έκοψε τον… βήχα τρία λεπτά μετά με εξαιρετικό πλασέ από κοντά.

Η Παρί Σεν Ζερμέν θα μπορούσε να είχε φτάσει σε ακόμη πιο ευρεία νίκη, αφού στο 86' ο Εμπαπέ έχασε απίθανη ευκαιρία, αστοχώντας σε κενή εστία, ενώ προηγουμένως είχε περάσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.