Γερμανία

Σάρωσε στο Λεβερκούζεν η Λειψία και επιστρέφει Champions League!

Έχει ομαδάρα και μαγκιά της! Μπορεί να έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ στην έδρα της Μπάγερ Λεβερκούζεν, αλλά η Λειψία πάτησε... γκάζι στο β' ημίχρονο επικρατώντας 4-2 και δεν χάνει το Champions League

Προγραμματισμό για το Champions League της νέας σεζόν πρέπει να αρχίσει να κάνει από σήμερα η Λειψία, αν δεν έχει αρχίσει ήδη!

Οι «ταύροι» που από το καλοκαίρι θα έχουν στον πάγκο τους τον Γιούλεν Νάγκελσμαν που είναι τώρα στη Χόφενχαϊμ, έκαναν επίδειξη ισχύος στο Λεβερκούζεν κόντρα στην Μπάγερ, επικρατώντας 4-2, σε μία αναμέτρηση μάλιστα που βρέθηκε να κυνηγάει δύο φορές στο σκορ!

Μόλις στο 11' ο Χάβερτζ με πέναλτι άνοιξε το σκορ και παρά την ισοφάριση από τον Σάμπιτζερ μόλις στο 17' (1-1), οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο 23' με σκόρερ και πάλι τον Χάβερτζ, που αποδεικνύει ότι είναι απόλυτα λογικό που ενδιαφέρονται για αυτόν ομάδες από το πάνω ράφι. Εκεί, λοιπόν, που φαινόταν η Λειψία να είναι με την πλάτη στον τοίχο, πάτησε το γκάζι και διέλυσε τις «ασπιρίνες». Στο 64' ο Βέρνερ έκανε το 2-2, ενώ 7 λεπτά αργότερα με πέναλτι του Φόρσμπεργκ, οι φιλοξενούμενοι πήραν για πρώτη φορά την πρωτοπορία στο σκορ. Το αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 83' με γκολ του Κούνια, που έκανε το 4-2.

Με αυτό το τρίποντο, η Λειψία εδραιώνεται στην 3η θέση της βαθμολογίας και απέχει 8 βαθμούς από την 5η θέση, οπότε πολύ δύσκολα θα μείνει εκτός 4άδας.

Από τα υπόλοιπα ματς που διεξήχθησαν την ίδια ώρα, ξεχωρίζει η νίκη-θρίλερ που πέτυχε η Άιντραχτ Φρανκφούρτης στην έδρα της Σάλκε με 2-1! Το σκορ άνοιξε στο 13' ο Ρέμπιτς, αλλά στο 21' ο Σερντάρ ισοφάρισε σε 1-1, με τους «βασιλικούς μπλε» να βλέπουν ως κέρδος τον βαθμό, με δεδομένο ότι παραμένουν σε κακή κατάσταση και πολύ κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ωστόσο, η ομάδα του Στέφενς δεν μπόρεσε να κρατήσει ούτε τον βαθμό... Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, με εκτέλεση πέναλτι του Γιόβιτς η ομάδα του Φρανκφούρτης πήρε το πολύ μεγάλο διπλό (1-2), με την Άιντραχτ να πλησιάζει ακόμα περισσότερο το Champions League της νέας σεζόν, τη στιγμή που η Σάλκε με 26 πόντους απέχει μόλις 5 βαθμούς από τη θέση που οδηγεί σε μπαράζ παραμονής.