Ισπανία

«Τιμώρησε» τη Σεβίλλη η Βαγιαδολίδ!

Με γκολ στο 87’ η Βαγιαδολίδ πήρε τον βαθμό (1-1) από τη Σεβίλλη, στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν»!

Η Σεβίλλη «έκατσε» στο προβάδισμα που είχε από το πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα η Βαγιαδολίδ να απαντήσει στο 87’ και να φύγει με το 1-1, από το «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν».

Συνεπώς, με τον βαθμό αυτό η ομάδα της Ανδαλουσίας έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει την Μπαρτσελόνα στην πέμπτη θέση (έχοντας ένα ματς περισσότερο), ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους 14β. και ξέφυγαν για λίγο από την «επικίνδυνη ζώνη».

Καλύτερη και με περισσότερες ευκαιρίες ήταν η Σεβίλλη στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο της ανήκε σχεδόν… ολόκληρο. Ωστόσο, ύστερα από 45 λεπτά, το μόνο που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Οκάμπος, στο 31’, που είχε κερδίσει ο Ελ Νεσιρί.

Στο δεύτερο μέρος, η Βαγιαδολίδ πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας και εκείνη τις καλές στιγμές, με τους γηπεδούχους να είχαν ένα πιο παθητικό ρόλο. Ο χρόνος κυλούσε και οι τρεις βαθμοί έδειχναν να καταλήγουν στην ομάδα του Λοπετέγκι. Ωστόσο, στο 87’ δεν… υπολόγισε τον Καρνέρο, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.