Βέλγιο

Τυφώνας η Σεν Ζιλουάζ παρέσυρε την Αντβέρπ και δήλωσε «παρούσα» για το πρωτάθλημα!

Σε τρένο δίχως φρένα έχει μετατραπεί η Σεν Ζιλουάζ καθώς πέρασε επάνω και από την Αντβέρπ (2-0) «φωνάζοντας» στη Γκενκ ότι το πρωτάθλημα δεν έχει τελειώσει!

Δεν σταματά πουθενά η Σεν Ζιλουάζ! Η τρομερή ομάδα του Κάρελ Γκεράερτς επικράτησε 2-0 της Άντβερπ στο ντέρμπι της 20ης αγωνιστικής του βελγικού πρωταθλήματος μειώνοντας τη διαφορά στους επτά βαθμούς από την πρωτοπόρο Γκενκ και παραμένοντας αήττητη στην Pro Ligue από το Σεπτέμβριο του 2022!

Το ματς στο «Ζοσέφ Μαριέν» ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή κυκλοφορώντας την μπάλα έξω από την περιοχή της Αντβέρπ. Η πίεση της Σεν Ζιλουάζ απέφερε καρπούς στο 34' όταν ο Βανζέρ υποδέχθηκε άψογα την ασίστ του Τεουμά και με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 42' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Γιάνσεν να αστοχεί εξ επαφής με κεφαλιά.

Η Αντβέρπ στο δεύτερο ημίχρονο κυνήγησε την ισοφάριση και στο 64' ο Μουζά απείλησε την εστία του Μόρις με σουτ, όμως ο τερματοφύλακας της Σεν Ζιλουάζ απέκρουσε. Στο 66' οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο 2-0 με τον Σάικς να πιάνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 76' η ομάδα του Κάρελ Γκεράερτς κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Τεουμά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Αντβέρπ, ο Μόρις κράτησε ανέπαφη την εστία του έπειτα από τρομερό σουτ του Κορμπανιέ, διατηρώντας το 2-0 ως το τέλος.

Παρέμεινε στη δεύτερη θέση η Σεν Ζιλουάζ μετρώντας 14 νίκες σε 20 ματς, στην τρίτη θέση η Αντβέρπ με 39 βαθμούς,