Βέλγιο

Έμεινε στο ισόπαλο 2-2 στην έδρα της Σεν Ζιλουάζ η Αντβέρπ

Παρότι προηγούνταν με 2-1 στην «τελική ευθεία», η Αντβέρπ ισοφαρίστηκε στο 86' της εκτός έδρας αναμέτρησης με την Σεν Ζιλουάζ και αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας.

Βρέθηκε πολύ κοντά στο να φύγει με μεγάλο διπλό από την έδρα της Σεν Ζιλουάζ, αλλά ισοφαρίστηκε στο 86' για το τελικό 2-2 και αρκέστηκε στον βαθμό της ισοπαλίας η Αντβέρπ.

Παρότι βρέθηκε να χάνει από το 3ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αγενσά, η ομάδα του Φαν Μπόμελ κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση πριν καν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, χάρη στα γκολ των Βάινς (22') και Εκκέλενκαμπ (43').

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η Σεν Ζιλουάζ πίεσε ασφυκτικά, καταφέρνοντας τελικά να βρει το γκολ της ισοφάρισης με μία ακόμα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αυτή τη φορά του Νίλσον, στο 86'.

Νωρίτερα, η Γάνδη επικράτησε με 2-1 της Μπριζ, πανηγυρίζοντας την τέταρτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα και ανεβαίνοντας στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Χιουν-Σέοκ άνοιξε το σκορ για τους νικητές στο 24', με τον Βανάκεν να ισοφαρίζει στο 42' και τον Κορεάτη να σκοράρει για δεύτερη φορά, στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48'). Παρότι έπαιξε με παίκτη λιγότερο στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, λόγω αποβολής του Φαντιγκά, η Γάνδη άντεξε στην πίεση των αντιπάλων της, με το υπέρ της 2-1 να παραμένει μέχρι τέλους.