Βέλγιο

«Καθάρισε» την Αντερλεχτ η Σεν Ζιλουάζ

Με συνοπτικές διαδικασίες, η Σεν Ζιλουάζ νίκησε εντός έδρας 2-0 την Αντερλεχτ στην πρεμιέρα της Jupiler League και ξεκίνησε με το «δεξί» την προσπάθεια να διεκδικήσει ξανά τον τίτλο στο Βέλγιο.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Σεν Ζιλουάζ νίκησε άνετα 2-0 την κακή Αντερλεχτ εντός έδρας στο θεωρητικό ντέρμπι της πρεμιέρας της Jupiler League κι έδειξε ικανή να πρωταγωνιστήσει για τρίτη σερί σεζόν στο βελγικό πρωτάθλημα, αφήνοντας την πάλαι ποτέ μόνιμη πρωταθλήτρια της χώρας σε προβληματισμό.

Οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι κι άνοιξαν το σκορ με τον Εκερτ στο 30’ μετά την μπαλιά του Λαπουσέν. Στην επανάληψη, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και «καθάρισαν» με το πέναλτι του Πουέρτας στο 90’+6.