Βέλγιο

Διατήρησε το απόλυτο με πεντάρα η Σεν Ζιλουάζ

Σαρωτική η Σεν Ζιλουάζ διέλυσε 5-1 εντός έδρας τη Λέουβεν για την τρίτη αγωνιστική της Jupiler League και διατήρησε το απόλυτο και την κορυφή της βαθμολογίας.

Συνέχισε το «κρεσέντο» η Σεν Ζιλουάζ, αφού σάρωσε 5-1 τη Λέουβεν εντός έδρας για την τρίτη αγωνιστική της Jupiler League και με «3 στα 3» διατηρήθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας και τα υπόλοιπα αποτελέσματα την Κυριακή για να δει αν θα είναι μόνη της ή αν θα έχει παρέα μέχρι την επόμενη εβδομάδα.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι έμειναν στην προτελευταία θέση με 1 βαθμό.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-0 στο ημίχρονο με τα γκολ των Τέρχο στο 21’ και Πουέρτας στο 34’. Η Λέουβεν μείωσε με τον Θορστέισον στο 38’, όμως στο δεύτερο ημίχρονο οι Εκερτ στο 65’ και 74‘ με πέναλτι και Νίλσον, επίσης, με πέναλτι στο 98’ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Δεύτερη νίκη για τη Μόλενμπεκ, η οποία επικράτησε εντός έδρας 1-0 της προτελευταίας αυτή τη στιγμή Μαλίν και δείχνει ικανή να διεκδικήσει τις ευρωπαϊκές θέσεις.