Βέλγιο

«Σκόνταψε» στο Σερένγκ η Σταντάρ Λιέγης, δεν πέφτει από την κορυφή η Γκενκ

Σημαντική απώλεια βαθμών είχε η Σταντάρ Λιέγης που έμεινε ισόπαλη (1-1) στην έδρα της ουραγού Σερένγκ ενώ η Γκενκ επικράτησε 1-0 της Ζούλτε Βάρεγκεμ για την 20η αγωνιστική της Jupiler League.

Στην κορυφή του βελγικού πρωταθλήματος παρέμεινε έπειτα από 20 αγωνιστικές η Γκενκ καθώς επικράτησε 1-0 της Ζούλτε Βάρεγκεμ εντός έδρας. Λίγο νωρίτερα, η ουραγός Σερένγκ «έκοβε» δύο πολύτιμους βαθμούς από την Σταντάρ Λιέγης. Σημαντικές νίκες για την Σεντ Τρούιντεν και την Μαλίν που επικράτησαν 2-0 της Έπεν και 2-1 της Οστάνδης αντίστοιχα..

Στο Σερένγκ η ομώνυμη ομάδα αιφνιδίασε τη Σταντάρ Λιέγης, ανοίγοντας το σκορ στο 17' με όμορφο γκολ του Λεπουά. Στο 38' οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 1-1 με τον Πέριτσα με το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ ενώ τρία λεπτά αργότερα το γκολ του Ντονάμ μέτρησε κανονικά. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Λιέγης πίεσε για την ανατροπή χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει το νικητήριο τέρμα με το 1-1 να μένει ως το τέλος.

Πολύ μεγάλη νίκη στην έδρα της Έπεν πανηγύρισε η Σεντ Τρούιτεν. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ανώτεροι και έφτασαν στο γκολ λίγο πριν το τέλος του πρώτου μέρους με τον Μπρούνο να κάνει το 1-0. Στην επανάληψη, ο Ντάβιντσον έπειτα από φάση διαρκείας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 68' γράφοντας το τελικό 2-0 υπέρ της Σεντ Τρούιντεν.

Νίκη υψίστης σημασίας για την Μαλίν απέναντι στην Οστάνδη. Η ομάδα του Μέχελεν, πίεσε αρκετά τους φιλοξενούμενους και στο 40' ο Ντα Κρους άνοιξε το σκορ. Η Οστάνδη, μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 63' ισοφάρισε σε 1-1 με γκολ του Μπάτσνερ. Επτά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 70ο λεπτό ο Μπέιτς πέτυχε το 2-1 που έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στην Μαλίν.

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της βραδιάς η Γκενκ έκανε τη δουλειά που έπρεπε απέναντι στη Ζούλτε Βάρεγκεμ της οποίας την αντίσταση έκαμψε με 1-0 χάρη στο γκολ του Γίρα Σορ στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης που την διατήρησε την κορυφή.