Αγγλία

Σίφουνας… Μπατσουαγί παρέσυρε τη Νότιγχαμ!

Με χατ-τρικ του Μπατσουαγί, η Τσέλσι διέλυσε 5-1 τη Νότιγχαμ (βασικός ο Μπουχαλάκης) και προκρίθηκε στους «16» του Λιγκ Καπ. Ζορίστηκε, αλλά πέρασε η Άρσεναλ, ξέσπασε με «τριάρα» η Έβερτον!

Έβγαλε… δόντια κει διέλυσε 5-1 τη Νότιγχαμ Φόρεστ η Τσέλσι, η οποία πήρε εμφατικά την πρόκριση στους «16» του Λιγκ Καπ.

Οι «μπλε» επιβεβαίωσαν εύκολα τον ρόλο του φαβορί και συνέχισαν το νικηφόρο σερί τους, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μπατσουαγί.

Ο Κένεντι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 12’, ενώ ο Βέλγος επιθετικός στο 18’ και ο Μουσοντά στο 39’ διαμόρφωσαν το 3-0 του ημιχρόνου. Δύο επιπλέον γκολ του Μπατσουαγί στο 52’ και το 85’ έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην πρόκριση των Λονδρέζων.

Η Νότιγχαμ –η οποία αγωνίστηκε με βασικό τον Μπουχαλάκη, ενώ ο Βέλλιος έμεινε στον πάγκο- πέτυχε το γκολ της τιμής στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

All GOALS - Chelsea 5-1 Nottingham Forest 20... από livefootball10

Δυσκολεύτηκε, αλλά πήρε την πρόκριση και η Άρσεναλ με το 1-0 επί της Ντονκάστερ. Με μοναδικό σκόρερ τον Γουόλκοτ 25’ , οι «κανονιέριδες» έκαναν ό,τι χρειάστηκε για να πάρουν τη νίκη και να περάσουν στους «16» του Λιγκ Καπ.

Στην Σάντερλαντ ξέσπασε η Έβερτον, επικρατώντας με 3-0. Ένα μήνα μετά την τελευταία της νίκη και μετά από τέσσερις σερί ήττες, πήραν βαθιά ανάσα με άνετη νίκη και «ήρωα» τον Κάλβερτ Λιούιν. Ο 20χρονος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 38’ και έκανε το 2-0 στο 51’, ενώ ο Νιασέ λίγο πριν τη λήξη διαμόρφωσε το τελικό 3-0.