Euro 2024

Σκοτία… να την πιεις στο ποτήρι (video)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σνόντγκρας που πέτυχε χατ-τρικ, η Σκοτία έκανε πλάκα μέσα στην έδρα της Μάλτα, σκορπίζοντάς την με 5-1.

Πλάκα στη Μάλτα! Η Σκοτία του Γκόρντον Τράχαν πέρασε με χαρακτηριστική άνεση από τη Βαλέτα, σκορπίζοντας τη Μάλτα (που ολοκλήρωσε το ματς με 9 παίκτες) με 5-1 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου (στον όμιλο όπου η Αγγλία πήρε τρίποντο με buzzer beater στο 95')!

Μεγάλο πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Ρόμπερτ Σνόντγκρας. Ο εξτρέμ της Χαλ άνοιξε το σκορ στο 10’ με ένα εντυπωσιακό γκολ, ωστόσο μάλλον ήθελε να βγάλει σέντρα και κατά λάθος έστειλε τη μπάλα στο απέναντι «γάμα» της εστίας του Χογκ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, πάντως, ο Εφιόνγκ έφερε το σκορ στα ίσια με το αποτέλεσμα να μένει μέχρι το ημίχρονο.

Οι Σκοτσέζοι σοβαρεύτηκαν στην επανάληψη και έφθασαν εν τέλει στη νίκη. Ο Μάρτιν στο 53’ έκανε το 2-1 και οκτώ λεπτά μετά, ο Σνόντγκρας με πέναλτι (στο οποίο είχε υποπέσει ο Καρουάνα που αποβλήθηκε κιόλας) πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τρίτο συνολικά των Βρετανών. Ο Φλέτσερ στο 78’ έβαλε και αυτός το όνομά του στη λίστα με τους σκόρερ και ο Σνόντγκρας στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό 5-1, πετυχαίνοντας παράλληλα χατ-τρικ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γκαμπίν άφησε τη Μάλτα με εννιά παίκτες.

Malta 1-5 Scotland All Goals and Full... από vallikrena