Γαλλία

Σοκ για Μονπελιέ, νίκη παραμονής για Ανζέ

Την ευκαιρία να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην πέμπτη θέση, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο έχασε η Μονπελιέ, που παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Ντιζόν. Νίκη παραμονής για Ανζέ, που επικράτησε 3-0 της Καέν.

Την ευκαιρία να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην προνομιούχο πέμπτη θέση, η οποία δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, έχασε η Μονπελιέ. Η ομάδα του Ντερ Ζακαριάν παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Ντιζόν, η οποία «τσίμπησε» τον βαθμό χάρη σε τέρμα του Σαΐντ στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι, που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, «γύρισαν» το ματς με ανατροπή μέσα σε οχτώ λεπτά στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν τη νίκη.

Βήμα παραμονής έκανε η Ανζέ, που επικράτησε 3-0 της Καέν. Για τους νικητές, που είχαν τον απόλυτο έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος, αυτή ήταν η τρίτη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια. Χαμένες από το μεταξύ τους παιχνίδι βγήκαν Αμιάν και Τρουά, οι οποίες ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1, χάνοντας την ευκαιρία να ξεφύγουν από τις τελευταίες θέσεις.

Το ίδιο ισχύει και για τον «τελικό» παραμονής μεταξύ Τουλούζ και Στρασβούργου, που ήρθαν ισόπαλες 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 46’ με τον Μπλαγιάκ και βρίσκονταν αγκαλιά με μια μεγάλη νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή, όμως, οι γηπεδούχοι με δύο γκολ του Σανόγκο στο 89’ και στο 91’, «έφεραν τούμπα» το ματς. Όπως φάνηκε, το παιχνίδι είχε… ψωμί, αφού στο 94’ ο Κονέ «έγραψε» το τελικό 2-2.