Γαλλία

Σπουδαίο διπλό για την Μπορντό

Η Μπορντό έβαλε πίσω της τα προβλήματα με μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Γκινγκάμπ με 3-1, σε ένα παιχνίδι που όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Μόλις τη δεύτερη νίκη της, αλλά χρυσάφι, για το πρωτάθλημα πήρε η Μπορντό που πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Γκιγκάμπ. Ο Καμανό άνοιξε το σκορ για τους Γιρονδίνους στο 53’, αλλά ο Τουράμ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι κατόρθωσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια.

Η Μπορντό παρά την κόπωση που είχε από το ματς με την Σλάβια Πράγας κατόρθωσε ωστόσο να πάρει το σπουδαίο τρίποντο που την ανέβασε στους επτά πόντους και την απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη με τα γκολ των Καραμόχ στο 80ο λεπτό και Ντε Πρεβίλ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.