Βέλγιο

Το έσωσε στο φινάλε η Σταντάρ Λιέγης

Η Σιντ Τρούιντεν ήταν αγκαλιά με σπουδαίο διπλό στη Λιέγη, αλλά η Σταντάρ με γκολ στις καθυστερήσεις απέφυγε την ήττα (1-1).

Έσωσε τον βαθμό στο φινάλε η Σταντάρ! Η Σιντ Τρούιντεν ήταν αγκαλιά με σπουδαίο διπλό στη Λιέγη, αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ στις καθυστερήσεις για να αποφύγουν την ήττα (1-1).

Ένας βαθμός που ανέβασε στους 30 βαθμούς τη Σταντάρ Λιέγης, η οποία είναι στην 6η θέση, ενώ η Σιντ Τρούιντεν είναι 8η με 27, ισόβαθμη με τη Βέστερλο.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν φουλ ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν από τρεις τελικές αλλά καμία εξ αυτών να μην είναι ιδιαίτερα απειλητική προς τις εστίας. Ωστόσο, το δεύτερο μέρος είχε εκ διαμέτρου αντίθετη εικόνα. Ήταν το 62ο λεπτό με τον Μπρούνο να «φτιάχνει» το 1-0 του Χαγιάσι, ο οποίος «πάγωσε» τη Λιέγη και έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Η Σταντάρ ανέβηκε στη συνέχεια, πίεσε ασφυκτικά και απείλησε με τον Οχάιο στο 83’. Εν τέλει βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Πέριτσα να παίρνει το ριμπάουντ από την επέμβαση του αντίπαλου κίπερ για να διαμορφώσει το τελικό 1-1.