Ισπανία

Στάση… Κέπα για Σεβίλλη!

Συνεχίστηκε η κατάρα για τη Σεβίλλη! Οι Ανδαλουσιανοί έπεσαν πάνω σε έναν εκπληκτικό Κέπα Αρισαμπαλάγα, έχασαν αμέτρητες ευκαιρίες και τελικά και 1-0 από την Αθλέτικ στο Μπιλμπάο!

Την ευκαιρία να… χαθεί έδωσε στην Μπαρτσελόνα η Αθλέτικ!

Στο Μπιλμπάο και στο καταραμένο, για τους Ανδαλουσιανούς, «Σαν Μαμές», η ομάδα του Εντουάρντο Μπερίσο έχασε αμέτρητες ευκαιρίες, πέφτοντας πάνω στον ανίκητο Κέπα Αρισαμπαλάγα και μάλιστα, δεν πήρε τίποτα, τελικά, από το ματς, αφού οι Βάσκοι, με ένα γκολ του Βέσγα στο κομβικό 43ο λεπτό, επικράτησαν 1-0 και πανηγύρισαν μια μεγάλη νίκη!

Είναι χαρακτηριστικό πως η Σεβίλλη είχε 58% κατοχή και 14 τελικές, αλλά Κορσιά (34'), Μπεν Γεντέρ (35') και Καρόλ (39') δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα, για να έρθει η «τιμωρία» από τον 24χρονο μέσο της Αθλέτικ, που κράτησε το υπέρ της σκορ ως το τέλος, καθώς και στο δεύτερο ημίχρονο ο Κέπα είχε… κατεβασμένα τα ρολά.

Έτσι, η Σεβίλλη έμεινε χωρίς νίκη στην έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο από το 2009(!) και στους 16 βαθμούς, με την Μπαρτσελόνα (με 21 στην κορυφή), να έχει τη δυνατότητα να ξεφύγει, αν πάρει αποτέλεσμα το βράδυ στη Μαδρίτη, στο μεγάλο ντέρμπι με την Ατλέτικο (σέντρα στις 21:45).