Κύπρος

Στο κυνήγι του ΑΠΟΕΛ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ Λάρνακας δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε από την έδρα του Ερμή Αραδίππου και μείωσε στους πέντε βαθμούς την απόσταση από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ.

Στο κυνήγι του ΑΠΟΕΛ βρίσκεται η ΑΕΚ Λάρνακας, που πέρασε από την έδρα του Ερμή Αραδίππου (2-3) και μείωσε τη διαφορά στους πέντε βαθμούς. Ο Τριχόφσκι στο 1ο λεπτό άνοιξε το σκορ και στο 32’ ο ίδιος παίκτης έγραψε το 2-0 με πέναλτι. Ο Εβέλ στο 53’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην ομάδα του αλλά τα γκολ των Ίμπσον (58’) και Μπόουμαν (64’) πρόσθεσαν… στρες στους φιλοξενούμενους, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο.

Εύκολα πέρασε από την έδρα της Καρμιότισσας η Ανόθρωση και ανέβηκε στις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Ο Άλβες στο 3’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Ράγιο και με δύο εκτελέσεις πέναλτι στο 9’ και το 45’ να γράψει το 3-0. Ο Αντάμοβιτς στο 65’ μείωσε το σκορ, αλλά ο Ολιβέιρα στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Τέλος, Εθνικός Άχνας και Νέα Σαλαμίνα ήρθαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα (0-0).