Γαλλία

Στο μηδέν Μπορντό και Νις

Η Μπορντό δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση της Νις στο «Ματμούτ Ατλαντίκ» και οι δύο αντίπαλοι έμειναν πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

Ισόβαθμες παραμένουν και μετά τον αγώνα τους για την 27η αγωνιστική η Μπορντό με τη Νις, μετά το ισόπαλο μεταξύ τους 0-0. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους ν’ απειλούν περισσότερο στο πρώτο μέρος, με δύο ευκαιρίες του Πλεά στο 10’ και στο 31’, ενώ σε μια ακόμα περίπτωση στην επανάληψη ο Ντε Πρεβίλ γλίτωσε γκολ πάνω στη γραμμή. Στο 82’ ο Λαμπόρντε, αλλά και στο 89’ και το 90+1’ προσπάθησαν οι γηπεδούχοι ν’ απειλήσουν από στατικές φάσεις και δεν τα κατάφεραν.

Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας απώλεια με τον Πογιέτ στον πάγκο των «Γιρονδίνων», ενώ οι δύο αντίπαλοι έχουν από 36 βαθμούς μετά από 27 παιχνίδια.