Γερμανία

Στο «Μπορούσια Παρκ» δεν φοβάται κανέναν! (video)

Με τέρμα του Λαρς Στιντλ, πέντε λεπτά πριν τη λήξη, η Γκλάντμπαχ νίκησε 2-1 τη Λεβερκούζεν στο «Μπορούσια Παρκ» και μπήκε με το δεξί στη φετινή Μπουντεσλίγκα.

Με φόρα από την πρόκριση στους ομίλους του Champions League σε βάρος της Γιουνγκ Μπόις, η Γκλάντμπαχ μπήκε με το δεξί στη Μπουντεσλίγκα. Το «Μπορούσια Παρκ» φαίνεται ότι θα είναι και φέτος η μεγάλη δύναμη της Μπορούσια, που επικράτησε 2-1 της Λεβερκούζεν. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ήταν στην αποστολή της Μπάγερ, αλλά δεν αγωνίστηκε.

Παρότι, ήταν η πρεμιέρα του πρωταθλήματος, το παιχνίδι είχε ρυθμό και πολλές ευκαιρίες εκατέρωθεν (26 τελικές και για τις δύο ομάδες). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τέρμα του Χαν, αλλά παρότι είχαν την υπεροχή, δεν κατάφεραν να «κλειδώσουν» το ματς. Έτσι, στο 79’ η Μπάγερ «χτύπησε» με τον Πογιανπάλο, που είχε μπει στο παιχνίδι δύο λεπτά νωρίτερα, φέρνοντας το ματς στα ίσια. Έξι λεπτά αργότερα, ο Στιντλ λύτρωσε τη Μπορούσια, κάνοντας το 2-1, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.